Yemek Tarifleri
E-posta Şifre giris Facebook ile Gir

Kayısı çekirdeği yemekten kaçının!

Kayısı çekirdeği yemekten kaçının! Doç. Dr. Kürşat Aydın kayısı çekirdeğinin fazla yenmemesi gerektiğini belirterek, "Tatlı olmasına kanmayın. İçinde siyanid denilen bir madde var, zehirler" diyor...

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Aydın, özellikle çocuklarda 5-25 adet kayısı çekirdeği tüketilmesinin tehlikeli olabileceğini belirterek, "ağır zehirlenmelerde ve yetersiz tedavi durumunda ölümler olabilir" sözleriyle anne babaları uyardı. Doç. Aydın, kayısı çekirdeğindeki 'siyanid' maddesinin şeftali ve badem çekirdeğinde daha fazla olduğunu belirterek, "Kayısı çekirdeğinin tatlı olmasına kesinlikle aldanılmamalı. Çekirdekte bulunan siyanid benzeri maddeler, ciddi zehirlenmelere ve hatta ölümlere dahi neden olabilir. Bu madde çok acı badem ve şeftali çekirdeğinde de bulunurken az miktarda da kayısıda var. Acı olması nedeniyle şeftali ve badem tercih edilmezken, kayısı çekirdeği oldukça fazla yeniliyor" dedi.

Doç. Dr. Aydın, vücut ağırlığı fazla olan erişkinlerde fazla sayıda çekirdek tüketilmemesi nedeniyle zehirlenme vakalarının nadir olduğunu belirterek "Kayısı çekirdeklerinin tatlı olanlarından birkaç tane yenilmesinde önemli bir sakınca olmasa da çoğu kez çocuklarda bu durumu kontrol altında tutmak mümkün olmaz. Çocuğun büyüklüğüne veya ağırlığına bağlı olarak 5- 25 kayısı çekirdeği yenilmesi ile zehirlenme meydana gelebilir. Kayısı çekirdeklerinin yenilmesinden birkaç saat sonra bulantı, kusma, karın ağrısı, baş ağrısı, solunumun bozulması, uyku hali, bilinç bozukluğu, havale ve koma gibi belirtilerle zehirlenme durumu ortaya çıkar. Ağır zehirlenmelerde ve yetersiz tedavi durumunda ölüm dahi olabilir" diye konuştu.

DOĞRUSU, YEMEMEK
Kayısı çekirdeği yenilmesi sonrası bu şikayetleri bulunan çocukların en uygun sağlık merkezine götürülerek gözlem altına alınması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Aydın, "Hasta, uzman hekim gözetiminde kusturulmalı, midesi yıkanmalı, oksijen tedavisi, siyanid antidotlarının verilmesi ve destek tedavisi çoğu zaman hayat kurtarıcı olmaktadır" dedi. Doç. Dr. Aydın, "tedavi büyük oranda başarılı olup, çoğu kez ciddi sakatlık ve ölüm olmasa da önemli maddi ve manevi külfetlere yol açmaktadır. Bu nedenle kayısı çekirdeğinin yenilmemesi çok daha doğru bir yaklaşımdır" diye konuştu.


 • Bu haber için yorumlar (31 adet)

  • Ekim 03 2015

   tülay güler

   tülay güler

   ma noldu..saçmalamış..ben yemek yerine senede 2 çuval kayısı çekirdeği yiyorum hiçbiseyde olmuyor.malatyalıyım.38 yıldırlı hiçbir vaka duymadık
  • Eylül 05 2015

   AYHAN

   AYHAN

   ACI OLANLAR ZEHİRLİYORMUŞ, ACI OLANLARIN ŞİFASI VARMIŞ AMA ÇOK AZ KULLANMAK GEREKİYORMUŞ, DOKTORUN SÖYLEDİĞİ BU OLSA GEREK.
  • Ekim 21 2014

   Mehmet Ali Köseoğlu

   Mehmet Ali Köseoğlu

   Ben 55 yaşındayım,kaysı diyarı Gürün ilçesindenim. Bu güne kadar kaysı(şekerpare)çekirdeğinden ne zehirlendim nede zehirlenene rastladım. B17 var. Buda kanseri önlüyor.Kim diyor; bilim adamları, filim adamları demiyor. Herşeyin çok fazlası insanı rahatsız edebilir.Tadı acı olan çekirdeği yerseniz ozaman zehirlene bilirsiniz. Tatlı çekirdekten zarar geldiğini görmedim. Saygılarımla...
  • Mayıs 28 2014

   sezai

   sezai

   bu durumda kaza ihtimali olduğundan arabaya binmemek, hatta sokağa hiç çıkmamak mı gerekiyor?
  • Mayıs 24 2014

   mustafa çilingir

   mustafa çilingir

   ben 60 yaşındayım ömrümü kayısı çekirdeği yiyerek gecirdim hiç dendiği gibi zehirlenme olayı yaşamadım amaaa acı kayısı cekirdeğinden zehirleneni gördüm biz acı kayısı cekirdeğini tatlandırarakda tüketiyoruz ondanda zehirleneni şu ana kadar görmedik siz bu adama inanmayınız rantcıları kolluyor annasılan
  • Mayıs 04 2014

   Bektaş Demir

   Bektaş Demir

   Ben Malatya'dan acı kaysı çekirdeği getirtmiştim. İnternetten okudum kanserden korunmak için kaysı çekirdeği iyi geliyor diye benim yaşım 40 tahmini 45_ 50 tane yedim 2 saat sonra acil e zor yetiştim. mide bulantısı, titreme aşırı nabız artışı, ateş. Benim tavsiyem yiyeceksenizde bir kaç tane tüketin Bencede sizler temkinli davranın. Teşekürler.
  • Ekim 01 2013

   Eser Yüksel

   Eser Yüksel

   Birinin ak dediğine ertesi gün başka biri kara diyor. Birinin kansere faydası var dediği şey için,başka biri kansere neden olur diyor.
  • Mayıs 04 2013

   Hubbez

   Hubbez

   Kayısı çekirdeği içi ile büyüdük...hiç bir şey de olmadı. :)
  • Nisan 28 2013

   Ersin Talas

   Ersin Talas

   Aynen ilaç firmaları kazansın diye. Yiyin arkadaşlar 3 günde yarım kilo kayısı çekirdeğini tek başıma bitirdim Çok şükür taş gibiyim.
  • Nisan 24 2013

   yusuf kaan

   yusuf kaan

   bence ilac firmalari cok para kazansin diye
  • Geri 12 3 4 İleri
Kayısı çekirdeği yemekten kaçının!

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Kayısı çekirdeği yemekten kaçının!