Yemek Tarifleri
E-posta Şifre giris Facebook ile Gir

Kayısı çekirdeği yemekten kaçının!

Kayısı çekirdeği yemekten kaçının! Doç. Dr. Kürşat Aydın kayısı çekirdeğinin fazla yenmemesi gerektiğini belirterek, "Tatlı olmasına kanmayın. İçinde siyanid denilen bir madde var, zehirler" diyor...

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Aydın, özellikle çocuklarda 5-25 adet kayısı çekirdeği tüketilmesinin tehlikeli olabileceğini belirterek, "ağır zehirlenmelerde ve yetersiz tedavi durumunda ölümler olabilir" sözleriyle anne babaları uyardı. Doç. Aydın, kayısı çekirdeğindeki 'siyanid' maddesinin şeftali ve badem çekirdeğinde daha fazla olduğunu belirterek, "Kayısı çekirdeğinin tatlı olmasına kesinlikle aldanılmamalı. Çekirdekte bulunan siyanid benzeri maddeler, ciddi zehirlenmelere ve hatta ölümlere dahi neden olabilir. Bu madde çok acı badem ve şeftali çekirdeğinde de bulunurken az miktarda da kayısıda var. Acı olması nedeniyle şeftali ve badem tercih edilmezken, kayısı çekirdeği oldukça fazla yeniliyor" dedi.

Doç. Dr. Aydın, vücut ağırlığı fazla olan erişkinlerde fazla sayıda çekirdek tüketilmemesi nedeniyle zehirlenme vakalarının nadir olduğunu belirterek "Kayısı çekirdeklerinin tatlı olanlarından birkaç tane yenilmesinde önemli bir sakınca olmasa da çoğu kez çocuklarda bu durumu kontrol altında tutmak mümkün olmaz. Çocuğun büyüklüğüne veya ağırlığına bağlı olarak 5- 25 kayısı çekirdeği yenilmesi ile zehirlenme meydana gelebilir. Kayısı çekirdeklerinin yenilmesinden birkaç saat sonra bulantı, kusma, karın ağrısı, baş ağrısı, solunumun bozulması, uyku hali, bilinç bozukluğu, havale ve koma gibi belirtilerle zehirlenme durumu ortaya çıkar. Ağır zehirlenmelerde ve yetersiz tedavi durumunda ölüm dahi olabilir" diye konuştu.

DOĞRUSU, YEMEMEK
Kayısı çekirdeği yenilmesi sonrası bu şikayetleri bulunan çocukların en uygun sağlık merkezine götürülerek gözlem altına alınması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Aydın, "Hasta, uzman hekim gözetiminde kusturulmalı, midesi yıkanmalı, oksijen tedavisi, siyanid antidotlarının verilmesi ve destek tedavisi çoğu zaman hayat kurtarıcı olmaktadır" dedi. Doç. Dr. Aydın, "tedavi büyük oranda başarılı olup, çoğu kez ciddi sakatlık ve ölüm olmasa da önemli maddi ve manevi külfetlere yol açmaktadır. Bu nedenle kayısı çekirdeğinin yenilmemesi çok daha doğru bir yaklaşımdır" diye konuştu.


 • Bu haber için yorumlar (25 adet)

  • Ekim 01 2013

   Eser Yüksel

   Eser Yüksel

   Birinin ak dediğine ertesi gün başka biri kara diyor. Birinin kansere faydası var dediği şey için,başka biri kansere neden olur diyor.
  • Mayıs 04 2013

   Hubbez

   Hubbez

   Kayısı çekirdeği içi ile büyüdük...hiç bir şey de olmadı. :)
  • Nisan 28 2013

   Ersin Talas

   Ersin Talas

   Aynen ilaç firmaları kazansın diye. Yiyin arkadaşlar 3 günde yarım kilo kayısı çekirdeğini tek başıma bitirdim Çok şükür taş gibiyim.
  • Nisan 24 2013

   yusuf kaan

   yusuf kaan

   bence ilac firmalari cok para kazansin diye
  • Nisan 21 2013

   ...

   ...

   Burada bahsedilen olgunlasmamis olan yesil haldeki kayisi bademlerdir... olgunlasmis kayisilarda boyle bir tehlike kalmamaktadir.
  • Nisan 11 2013

   mustafa aslan

   mustafa aslan

   Az önce farklı bir web sitesinde de günde 15-20 adet kayısı çekirdeği kanserden koruyor yazıyordu.
  • Nisan 08 2013

   Glstn Önal

   Glstn Önal

   ben 19 yaşındaym ve Malatyalıyım yıllardır yiyorum kayısı çekirdeği ve böyle bir zarar görmedim biraz fazla abartmışlar
  • Mart 13 2013

   Aysun

   Aysun

   Bende çok küçük yaştan beri yiyorum, malatyalı komşularımız sağolsun.. şimdiye kadar hiç bir zararını görmedim.. bence bu alerjik olabilir.. eğer öyle bir durum olsaydı malatyadaki her çocuk bu durumdan dolayı hayatını kaybetmişti.. biraz abartı gibi...
  • Şubat 25 2013

   ahmet

   ahmet

   B17 vitamini çok var ve kanseri yenen bir vitamin, eee kanser yok olursa doktorlara iş kalmayacakya
  • Şubat 14 2013

   gül

   gül

   kayısı çekirdeğinin faydalarını saymakla bitiremeyiz... yaptığınız bu açıklamayı neye dayanarak yaptınız acaba...
  • Geri 12 3 İleri
Kayısı çekirdeği yemekten kaçının!

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Kayısı çekirdeği yemekten kaçının!