Yemek Tarifleri
E-posta Şifre giris Facebook ile Gir

Cennet elması faydaları

Cennet elması faydaları Bu meyvenin ağacı ,kışın yaprağını döken, geniş tepeli seyrek dallı bir ağaççıktır. Gövdenin kabuğu levhalar halinde çatlaklıdır. Yapraklar eliptik bir yapıda 6-15 cm uzunluğunda, üst yüzü parlak koyu yeşil ve tüysüz, alt yüzü tüylüdür. Sarımsı beyaz çiçekleri haziran ayında açar. Meyveleri sonbaharda olgunlaşır. Portakal rengindeki meyveleri şekerli ve tanence zengin olduğundan halk arasında tüketilmektedir. Esas vatanı Çin ve Japonya?dır.

Meyvenin Faydaları

A vitamini ve karbonhidrat bakımından çok zengindir. Kalp-damar sistemi hastalıklarının tedavisinde şifalıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte, sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir. Aynı zamanda, günümüzde yaygın olarak görülen kanser hastalıklarından korunmada önemli bir yer tutmaktadır.

Cennet elması yenmeye devam edilirse ishali kesmekte, iştahı açmakta ,mideyi kuvvetlendirmekte, safranın hararetini gidermekte mide gastritini önlemekte,bağırsak iltihabını iyileştirmektedir. Cennet elmasının yaprakları kaynatılıp saç ve yüz yıkanırsa cilt ve saç güzelleşmektedir. Cennet elmasının yaprakları kaynatılarak elde edilecek su , temizlikte kullanılabilir.

Ayrıca bol miktarda, Protein, karbonhidratlar, selüloz, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, tanen, potasyum, mağnezyum, A, B1, B2, B3, C vitaminleri içermektedir.

*Peklik (kabızlık) giderici ve besleyici özelliklere sahiptir.

*İshal, iştahsızlık, gastrit, bağırsak iltihaplarının tedavisinde kullanılabilir.

* Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.
 • Bu haber için yorumlar (41 adet)

  • Aralık 14 2014

   Mustafa AKGÜL

   Mustafa AKGÜL

   Bu güzel nadide meyvenin bukadar yararlı olduğunu bilmiyordum.Yıllardır severek yememe rağmen öğrenmemiştim.Siz değerli ilim sahibi kişilerin bu bilgileri bize aktarmanızdan dolayı memnuniyet duydum.Topluma yararlı hizmet eden bütün insanlara teşekkürü bir borç bilirim.Bu nadide meyvenin ismi ISPARTA'da kimi Amma der kimi Cennet elması der.Yörelerin öz Türk'cemiz yerine yöresel isim kullanıyorlar.Onun için yorumcuların kişileri rencide etmeden sözlerini telaffus etmeleri gerekir.Sevgi ve sayğılarımla...
  • Kasım 25 2014

   çihilibilindirik

   çihilibilindirik

   ya bu meyvenın adı bzım antalya da yılların amma sıdır kimse bu sacma sapan verdiğiniz isimleri bilmez çok faydalı bır agaç dır lütfen bunun adını ögrenın ondan sonra yorum yapın
  • Kasım 01 2014

   ALİ

   ALİ

   ELMA OLGUNLŞINCA NEDEN KURTLANIR. Ç
  • Mart 28 2013

   NAİL İPEK

   NAİL İPEK

   BU MEYVEYİ ÇOK AMA ÇOK SEVİYORUM 2 SENE ÖNCE FİDANINI DİKTİM GEÇEN YIL 2 ADET HURMA VERDİ ÇOK MUTLU OLDUM ADETA HAVALARA UÇTUM BU YIL DAHA FAZLA MEYVE BEKLİYOYUM HATA BİR 2. AĞAÇ DAHA DİKMEK İSTİYORUM KOCAELİ/KANDIRA
  • Mart 10 2013

   Hulya

   Hulya

   Ben fransada yasiyorum ailecek bu meyveyi cok severiz haftada bir sefer tuketiris onun ismine kaki derler burda ismi bu
  • Ocak 06 2013

   bayram

   bayram

   cennet elması veya cennet hurması adını ne derseniz deyin ama şu bir gerçek mide ve bağırsakta eşi bulunmayacak bir ilaç bedenin akaryakıtı hiç kimsenin tespit edemediği birçok özeliğini yakından biliyorum yiyenlere şifa olsun şifa olacağına da inanarak meyvenin yetiştirilmesinde adı ve emeği geçen bundan sonra yetiştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
  • Aralık 25 2012

   sebo

   sebo

   cennet elmasının kurutulmuşu daha güzel olur birde içine ceviz koyarak yersen tadına doyum olmaz
  • Aralık 21 2012

   güler

   güler

   iki adı var bu meyvenin biri trabzon hurması diğeri cennet elması.çok severimmmmmmmmmmm
  • Aralık 18 2012

   Misafir-4282

   Misafir-4282

   kaç yıllık amma meyvesini ne hale koydunuz kardeşim bu meyvanın adı akdeniz bölgesinde amma meyvesi diye bilinir
  • Aralık 11 2012

   yasin

   yasin

   Bu meyve amasyada balcukuma diye geçer,yani balçık hurmasidir.arabistan hurmalariyla alakası yoktur.çok lezzetlidir
  • Geri 12 3 4 5 İleri
Cennet elması faydaları

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Cennet elması faydaları