Yemek Tarifleri
E-posta Şifre giris Facebook ile Gir

Kilo Almak İçin Neler Yemeli

Kilo Almak İçin Neler Yemeli Vücudun, normal ağırlığının 10-15 kilo altında olamsına zayıflık, 15- 20 kilonun altında olmasına ciddi zayıflık deniyor. Örneğin 1.60 cm. boyundaki bir kişinin ideal kilosu 54 kg. olarak değerlendiriliyor. Bu boydaki kişi 46- 48 kilo arasında bir kiloya sahipse zayıf, 43- 46 kilo arasında hafif zayıf, 42 kilonun altındda ise ciddi zayıf olarak değerlendiriliyor. Beslenme Uzmanı Dr. Feryal Erverdi “kişinin normal kilosunun 10 kilo altındaki ağırlığı, eğer bir sağlık problemi yaratmıyorsa biz doktorlarca sakıncalı bulunmuyor” diyor. Zayıflık çocuklarda görülüyorsa gelişim olumsuz yönde etkilenebilir eğer yetişkinlerde görülüyorsa iş verimi düşer.

Genelde zayıflığın kaynakları genetik olarak söylenebilir. Bunun yanında hormonal düzensizlikte çok önemli. Hayati organların çalışmasını ifade eden bazal metabolizmanın hormonlar sağlıyor. Bu hormonlar tiroid bezinden salgılanan T3 ve T4 hormonları. Zayıf kişilerin bazal metabolizmalarının daha hızlı çalışmasının en önemli nedeni bu hormonların fazla salgılanması, bu da metabolizmanın hızlanmasına, dolayısıyla besinlerin daha hızlı yakılmasına nedne oluyor. Sonuçta kilo alınamıyor. Vücut bileşenleri de zayıflığın ya da şişmanlığın nedenlerinden. Yani iki kişi aynı yiyeceklere yese bile biri kilo alırken diğeri kilosunu koruyabiliyor ya da zayıf kalabiliyor. Bunda vücut bileşenlerinin etkisi büyük. Kimi kişilerin vücudunda yağlı doku ya da yağ depolayan hücreler fazlayken, kimilerinde az olabiliyor. Buna göre yağ depolayan hücre sayısı fazla olan kişilerin kilo almasaı da o derece kolaya diyebiliriz.

Zayıflığın Etkileri..
Kötü görünüm: Belki manken gibi zayıf bir görünüm bir sınıra kafar hoş olabilirç Ancak hayati çizgi aşıldığında ortaya hiç de hoş olmayan bir vücut çıkıyor. Giyilrn hiçbir şey uygun olmuyor, bedene göre kıyafet bulunmuyor.

Ciltte kırışıklık: Aşırı derecede zayıflık cildin kırışmasına ve daha çabuk yaşlanmasına neden oluyor. Çünkü yeterli beslenilmediği için cildi canlı tutan E ve C vitaminleri alınamıyor, bunun yüzünden cilt beslenemiyor, gerekli nemi besinlerden ya da sıvılardan alamadığı için cilt kırışık görünüyor. Ayrıca ciltte kuruluk , gevşeklik diğer olumsuz etkilerden.

Çabuk yorulma: Yeterli beslenilmediği için bağırsaklardan kana geçen besin maddeleri organlar için de yeterli olmuyor. Bunun için metabolizma kendini güvence altına alıyor. Daha az enerji harcamak için hareketler daha yavaş yapılıyor. Ani hareketler , tempolu yaşam karşısında metabolizma bu eforu karşılayamadığından kişiler çok çabuk yoruluyor, bu da sosyal yaşamı engelliyor.
Baş dönmesi: Özellikle ani kalkışlar da göz kararması ve baş dönmesi meydana geliyor. Yeterli ve dengeli beslenilmediği için dolaşımdaki kan, ağırlığını hayati organlarda yoğunlaştırıyor. Ani kalkışlar ve hareketlerde baş dönmesi ve göz kararması ortaya çıkıyor.

Anemi: Kansızlık, yeterli beslenmemenin getirdiklerinden.

İshal: Metabolizmanın hızlı çalışmasına bağlı olarak ishal görülüyor.

Adet düzensizliği: Yine metabolizmanın hızlı çalışmasına ve dengesiz beslenmesine bağlı olarak adet kanamalarında düzensizlik oluşuyor. Özellikle tiroid hormonlarının fazla salgılanması durumunda zayıflıkla birlikte adet düzensizliği en sık görülen belirtilerden.

Nabız atışında bozukluk: Bredikardi ve taşikardi, yani nabız atışının hızlı ya da yavaş olması zayıflığın etkilerinden.
Kalp- damar- hastalıkları riski: Eğer zayıf kişi sigara veya alkol kullanıyorsa, kalp-damar hastalıklarına yakalanma riski yükseliyor.

Sinirlilik: Obes yani şişman insanlar neşelidirler. Ama zayıf insanlar aksine çabuk kızan bir yapıya sahiptirler. Bunda yetrsiz beslenmenin etkisi çoktur . Vücut gerekli vitaminleri ve mineralleri karşılamadığında sinir sisteminde bozukluklar , yorgunluk ortaya çıkıyor. Bazı vitaminlerin insanı rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisinin olduğu artık bir gerçek . Bünyedeki vitamin dengesizliği kişinin sinir sistemi etkileniyor. Ayrıca T3 ve T4 hormonları zayıf kişilerde fazla salgılandığı için sinrlilik, el titremesi, terleme, ishal, yorgunluk, adet düzensizilği gözükür. Bağışıklık sisteminin zayıflaması: Zayıf kişiler immün sistemi yani bağışıklık sistemi de zayıftır. Bu nedenle hastalıklara daha çabuk yakalanıyorlar. Dış etkenlere karşı dirençlerinin düşük olması yüzünden hastalıkları diğer hastalara oranla daha ağır geçiyor.

Nasıl Kilo Alınır?
Öncelikle zayıflığın nedenini anlamak gerekiyor. Eğer hormonal nedenlerden dolayı zayıflık meydan agelmişse, hormon tedavisi olmak yeterli oluyor. Parazit gibi asalaklardan dolayı ise ağızdan alınan ialçlarla tedavi yapılıyor. Parazit ya da kurt gibi asalak canlılar ortadan kaldırıldığında kendiliğinden kilo alınabiliyor. Ancak eğer beslenmeden kaynaklanıyorsa beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi gerekiyor. Bir de kilo alınırken bu ister istemez yağ olarak depolanıyor. Yani kilo alınırken yağlanmak kaçınılmaz. Ancak iyi bir beslenme düzeniyle en aza indirmek mümkün . Zayıf kişiler için sofra düzeni yemeğin ısısı, mönü çok önemlidir.

Kişinin günlük enerjisi saptandıktan sonra + 1000 kalorilik enerji eklenerek bir tedavi uygulanılır. Bu yüzden ilk önce beslenme alışkanlığı saptanır. Öğünler artırılır ve üç ara üç ana öğün olarak düzenlenir. Ara öğünlerin içeriği besin değeri yüksek yiyeceklerden oluşmalıdır.

Enerji daha çok karbonhidratların çoğaltılmasıyla sağlanmalıdır. Yağlarda yapılan artış bulantıya sebep olmaktadır.

Diyet proteini 1,5 gr\kg şeklinde ayarlanmalıdır. Proteini daha yüksek vermek mümkün olmakla beraber bazı amino asitlerin serotonini arttırmalarıyla iştahsızlık oluşur. Bu yüzden proteini daha fazla arttırmak olumsuz etki yapar.

Diyetin vitamin ve mineral içeriği zengin olmalıdır. Özellikle B grubu vitaminler yoğun verilmelidir. Bu gruptaki vitaminler iştah artışı sağlarlar.

Diyetin en önemli özelliklerinden biriside hacim yönünden az besin kalitesi yönünden zengin besinlerden oluşturulmasıdır.

Mükemmel Sofra
Dr. Feryal Erverdi “ Bunun için sofranın düzeni, yemeklerin ısısı, seçilen menü yani yemekle ilgili herşey mükemmel olmalı” diyor. Akşam yatmadan birkaç saat önce ise mutlaka birşeyler atıştırmakta fayda var. Çünkü gece uykudayken metabolizma yavaşlıyor. Yani yatmadan önce tenilen yemekler kilo olarak geri dönüyor. Bir de yağlı yiyeceklerden çok proteinli yiyeceklere yönelmek gerekiyor. Tabi ki enerji açısından karbonhidratlı yiyeceklerin de menü de olması lazım. Özellikle mısır, pirin., yulaf, buğday, ve bu ürünlerden yapılmış yiyeceklere yönelmke gerekiyor.
 • Bu haber için yorumlar (42 adet)

  • Nisan 27 2014

   hasan

   hasan

   arkadaşlar yemek yeyip de kilo alamamak nedir çok iyi bilirim yemeğe bir oturuşta 1 somun ekmeği yemekle birlikte yerdim ama hiç faydasını görmezdim zamanında bundan 2 yıl önce boyum 1.85cm, 60 kg dım. inat ettim ne yaparım da kilo alırım hiç ilaç kullanmadım günlük spor yaptım günde 2-3 km her sabah koştum kahvaltıdan önce ve 1 saat evde bady yaptım yemeklerimi düzenli yedim ve yemek saatlerinden hiç sapmadım 6 ayda tam 24 kilo aldım ve vücuttaki yağ oranımda %7.1 denecek kadar az, yani göbekli, yağlı bir insanda değilim hiç protein kilo aldırıcı salonlardaki vitamin takviyeleri de kullanmadım şuan gayet fit bir vücudum var. size tavsiyem en önemlisi stresten uzak durun benim gibi umursamaz olun :D her sabah sporunuzu yapın ve öğünlerinize dikkat edin sizde sonuçlarınızı benim gibi alacaksınız buna adım gibi eminim...
  • Nisan 10 2013

   zeynep

   zeynep

   bakın şekerler ben bundan 4 yıl önce 48 kiloyla hamile kaldım. bir kilo aldımki dogumdan çıktım 70 kilo. kendimden iğrendim. ama şimdi oldum yine 50 kilo.kader işte yine kilo almak istiyorum yine kilo. şu demeliyimki bence en önemli şey iştah. iştah olmadan bişiy yiyemiyosun cnm.
  • Nisan 07 2013

   Diyet

   Diyet

   Bazıları alamıyor çünkü pazardan alıp zayıflamaya çalışıyorlar ve ilaçla yetiştiği için kilo veremiyorlar.Kendi bahçenizi yaratın eminim kilo verirsiniz.Tafsiye ederim...
  • Mart 31 2013

   sibel

   sibel

   slm bende sipraktın pharmatn aldım ve kilo aldım
  • Mart 23 2013

   btl

   btl

   bnde kilo alamıyorum nedenki acaba
  • Mart 15 2013

   kardelen

   kardelen

   valla bende burdan okudum parekten diye bi şurup eczanelerde 5 tl ye satılıyor.denedim gercekten cok işe yarıyo.kilo almak isteyenlere tavsiye ederimm..deneyin bence faydasını göriceksiniz.
  • Mart 14 2013

   deniz

   deniz

   kilom 48 halen daha kilo alamıyorum cok yıyorum ama olmuyo neden kı
  • Şubat 20 2013

   hakan

   hakan

   bende kilo alamıyorum neden acaba
  • Şubat 20 2013

   sari sari kanarya

   sari sari kanarya

   bide ben kilo alabilsem
  • Şubat 15 2013

   Tuğçe

   Tuğçe

   Prakten diye bir ilaç var o çok iyi kilo aldırıyor fiyatı 5 TL. Aslında alerji ilacı ama genelde insanlar kilo almak için kullanıyor yan etkisinde iştah açma ve kilo alma yazdığı için kilo alıyosun ama tabii bu yan etki dışında başka yan etkilerde var hemde baya bi bende iştah açma ve uyku yaptı
  • Geri 12 3 4 5 İleri
Kilo Almak İçin Neler Yemeli

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Kilo Almak İçin Neler Yemeli