Yemek Tarifleri
E-posta Şifre giris Facebook ile Gir

Beslenme Çantası Tavsiyeleri

Beslenme Çantası Tavsiyeleri 6-12 yaş grubundaki çocuklar, büyüme çağının büyük bölümünü artık okulda geçiriyor. Peki onların besin ihtiyaçlarını yeteri kadar karşılayabiliyor musunuz? İşte çocuğunuzun beslenme çantasında olması gerekenler...

Ülkemizde ilk ve orta dereceli okullarda eğitim gören 13.5 milyon çocuğun yüzde 16’sında beslenme bozukluğu gözlendiğini belirten Türkiye Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Tengirşek, “Bu çocukların yüzde 14-25’i yaşıtlarına göre zayıf ve kısadır. Okul çağı çocuklarının yüzde17-35’inde kansızlık (anemi), yüzde 40’ında C vitamini eksikliği bulunmaktadır” dedi. Zaten binbir güçlükle yataktan kalkan çocuklar, servisi kaçırmamak için kahvaltı edemeden evden çıkıyor. Aç karna ders başı yapan çocuklarımız artık beslenme çantası alışkanlığını da giderek bırakıyor. Okul kantinlerinde satılan sağlıksız hamburger, tost ya da simitle geçiştirilen öğünler, ilerleyen yıllarda vitamin ve demir eksikliğine kadar varabiliyor. Başarıyı da etkiliyor.

Bu durumun çocukların eğitim başarılarını direkt olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Dr. Mustafa Tengirşek, “Okul çağındaki çocuğun dengeli beslenmesi, büyümenin hızlandığı bu yaş grubu için çok önemlidir. İlkokul çocuğu olarak adlandırılan 6-12 yaş grubundaki çocuklar, büyüme çağının ve zamanının büyük bir kısmını geçirdiği okul ortamının özellikleri dolayısıyla çeşitli problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Bu gruptaki çocuklar, biyolojik olarak devamlı bir değişim içinde oldukları için besin ihtiyaçları erişkinlerden çok farklıdır. Ayrıca her çocuğun besin ihtiyacını belirleyen biyolojik yapısı ve büyüme değerleri birbirinden farklı olduğu unutulmamalıdır” dedi. Ailenin beslenme alışkanlıklarının çocuğun beslenme düzenini şekillendirdiğini kaydeden Dr. Tengirşek, “Bununla birlikte çocuğun okulda beslenme konusunda kontrolsüz olması, anne-babanın çalışması çocuğun hatalı beslenme alışkanlığını kolaylaştırır. Dolayısıyla okul çağındaki çocuğun doğru ve dengeli beslenmesi için aile-okul iş birliği şarttır” tavsiyesinde bulundu.

Bu menülere dikkat!
Türkiye Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Tengirşek annelere hem beslenme çantası için hem de genel beslenmeyle ilgili olarak şu tavsiyelerde bulundu:

1 - Besinleri çeşitlendirin: Çocukların farklı besinleri tüketmesine izin verin. Çocukların tabaklarını yonca şeklinde 4 parçaya ayırın.Tabağa farklı besin gruplarını ve değişik renkteki besinleri koyun. Besinleri karıştırmadan ayrı ayrı tatlarını bilerek yemeleri önemlidir.

2 - Rafine besinlerden uzaklaşın: Meyve ve sebzelerin asıl besin değerleri tohum, kabuk ve kabuklara yakın kısımlardadır. Bu sebeple kepekli ekmek ve makarna, kabuklu meyve-sebze, kuruyemişleri çocukların beslenme öğünlerinde bulundurun.

3 - Spora özendirin: Çocukların formlarını kazanma ve sağlıklı büyümeleri için mutlaka fiziksel aktivite yaptırın. Bilgisayar, televizyona esir olmak yerine çok yormayacak sporları her gün 1 saat yaptırın.

4 - Kahvaltı yaptırın: Güne iyi bir başlangıç için iyi bir kahvaltı lazım. Kahvaltı yapmayan çocukta dikkat, öğrenme, aritmetik becerilerde azalma gözlenir. Çocuklara peynirli tost, meyve parçaları, buğday gevreği, sebzeli gözleme vs. verilebilir.

5 - Damağa göre içecek hazırlayın: Gazlı, şekerli içecekler yerine ayran, süt, meyve suyu tercih edilmelidir.

6 - Yeniliklere yer verin: Çocukların menüleri kendilerinin hazırlamasına izin verin. Menüyü hazırlarken onların isteklerini de göz önünde bulundurun. Çocuklar yemek yerken favori yemeklerine meyve ve sebze karıştırın (makarnaya peynir, havuç rendesi, sandviçe maydonoz, marul, speagettiye küp domates vs.). Çorbalarına mantar, bezelye, taze fasulye konabilir. Ara öğünlerde havuç ve salatalık dilimlerini limonlu suya koyup, kokteyl bardağına hazırlayın.

7 - Örnek olun: Çocuklar bazı besinleri
sevmeyebilir. Onları zorlamayın. Sevmedikleri yemekleri yanında siz iştahlı şekilde yemeye devam edin. Ayrıca onları hedef almadan sevmedikleri yemeklerin faydalarını anlatın. Ünlülerin, önemli kişilerin o yemeği sevdiğini anlatın. Siz çocukların yanında kesinlikle yemek ayrımı yapmayın.

8 - Buzdolabını çeşitlendirin: Bütün besinler buzdolabında olsun. Çocuklar buzdolabını karıştırmayı sever. Dolapta ne kadar çok sağlıklı besin bulundurulursa o kadar çok sağlıklı besin alır. Eğer sebze yememekte ısrar ederse A ve C vitamini içeren meyveleri daha çok verin


  • Bu haber için yorumlar (0 adet)

    • Geri İleri
Beslenme Çantası Tavsiyeleri

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Beslenme Çantası Tavsiyeleri