Yemek Tarifleri
E-posta Şifre giris Facebook ile Gir

İşte Sigarayı Bırakmanın Yolları

İşte Sigarayı Bırakmanın Yolları Yapılan araştırmalar, sigara tiryakilerinin yüzde 75-80'inin sigarayı bırakmak istediğini, hatta tiryakilerin üçte birinin en az 3 kez ciddi anlamda bırakma çabası gösterdiğini ortaya koyuyor.

Buna karşılık, sigara alışkanlığından 60 yaşından önce kurtulma oranı yüzde 50'nin üzerine hiç çıkamadı. Sigara alışkanlığından kurtulamayan tiryakiler artık yarı yarıya sigaraya bağlı nedenlerle ölüyor. Türk Sağlık Vakfı'ndan alınan bilgilere göre, sigaranın olumsuz etkileri nedeniyle 25-69 yaş grubunda ölen insanlar, yaşamlarının 20-25 yılını bu alışkanlık nedeniyle yitiriyorlar. Başka bir ifade ile bu insanlar, 20-25 yıl erken ölüyor. Sigara, başta akciğer kanseri olmak üzere pek çok kansere, kalp-damar hastalıklarına, erken yaşlanmaya ve erken ölüme yol açıyor. Bu gerçekler, büyük bilimsel araştırmalarla ortaya konarak kanıtlandı ve sigara şirketleri bile artık bu verileri inkar etmiyor. Bu durum, güçlü bir bağımlılık yapıcı etken olan sigaranın etkisinden kurtulabilmek için tiryakilerin daha çok çaba göstermesine gerek olduğunu anlatıyor.

Sigarayı bırakmak isteyen tiryakilerin çoğu, bu alışkanlıktan kendi kendilerine kurtulma şansına sahip. Bunun için kararlı olmak ve bir hazırlık dönemi yaşamak gerekli. Gerektiğinde sağlık ocaklarında çalışan hekim ve sağlık personelinden destek istenmeli. Sigarayı bırakmaya yönelik kimi basit önlem ve öneriler şöyle özetlenebilir:

- Bırakma tarihini belirleyin.
- Bırakmaya hazırlık için, çevrenizdeki insanlara sigarayı bırakacağınızı söyleyin.
- Sigara içmemeyi özendiren bir ortam hazırlayın. Örneğin, kül tablalarını ortadan kaldırın. Değişik yerlere "Sigara içilmez" uyarıları asın.
- Geçmişteki başarısız denemelerinizi gözden geçirin.
- Sigara içmenizin nedenlerini ve niçin bırakmanız gerektiğini düşünerek bunları not edin.
- Sigarayı bırakmanın ilk günlerinin güç olacağını bilin ama zor günlerin gelip geçeceğini, sigarasız yaşamın çok daha güzel ve sağlıklı olacağını düşünün.

SİGARAYI BIRAKTIĞINIZ GÜN NELER YAPABİLİRSİNİZ?
- Derin soluklar alın.
- Zorlandığınız durumlardan uzaklaşın.
- Sıcak bitkisel çay için.
- Su için.
- Şekersiz çiklet çiğneyin.
- Çiğ sebze ve meyve yiyin.
- Yürüyüş ya da egzersiz yapın.
- Sigarayı niçin bıraktığınızı düşünün.
- Su ve meyve suyu içebilirsiniz.
- Yürüyüşe çıkabilirsiniz.
- Bırakma nedenlerinizi yeniden yeniden okuyabilirsiniz.
- Alışverişe çıkabilirsiniz.
- Sigara içmeyen bir dostu ziyaret edebilirsiniz.
- Banyo ya da duş yapabilirsiniz.
- Sigaranın zararlarını anlatan yayınları okuyabilirsiniz.
- Kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Sigara bıraktıktan sonraki 14 gün kritik günlerdir. Bu nedenle, ilk 14 günün her biri ilk gün gibi değerlendirilmelidir. Sigarayı bırakan kişi ilk gün ve izleyen 13 gün şu belirtilere hazır olmalıdır:

- Yoksunluk belirtileri
- İyileşme işaretleri
- Dayanılmaz sigara içme isteği
- Sigara içme dürtüsü
- Gerginlik, acıkma, baş dönmesi, dikkati yoğunlaştırma güçlüğü, fazla uyuma, uykusuzluk
- 8 saat sonra vücudunuzda oksijen artışı olur.
- 2 gün sonra tüm nikotin ürünleri vücudunuzdan atılmıştır.
- Tat ve koku alma duyularınızda düzelme başlamıştır.
- Akciğerleriniz düzelmektedir. (Birkaç hafta öksürük sürebilir, çünkü akciğerleriniz temizlenmektedir.)
- 1 yıl sonra kalp krizinden ani ölüm riskiniz, sigara içen bir kişiye göre yarı yarıya azalmıştır".
 • Bu haber için yorumlar (27 adet)

  • Temmuz 26 2014

   lütfen yardım edın

   lütfen yardım edın

   arkadslar bu sıqara ılettınden nasıl kurtulabılırım yardımcı olacak kımse varmı acaba ...!!!
  • Mart 23 2014

   hakan akpınar

   hakan akpınar

   en garanti yolu maraş otu ile bırakmak ben bu sayede bıraktım 6 sene oldu bırakalı
  • Şubat 23 2013

   İRADE

   İRADE

   Arkadaşlar bende bırakalı 4 gün oldu, inşallah tekrar başlamam, Yaklaşık 15 yıldır içiyorum, bugüne kadar çok fazla bırakmayı denemedim ama olmadı, bu sefer çok kararlıyım, arkadaşlar sigaradan kaynaklı hastanede tedavi gören kişileri bir gününüzü ayırın ve ziyaret edin, o an başlıyor bırakma dürtüsü, bırakamaz dediğim bazı kişiler günde 2-3 paket içen daha doğrusu içmiyor yiyor.... Bu gibi kişiler bıraktı arkadaşlar, hayatımızın, sağlığımızın, aldığımız nefesin değerini bilmek lazım. HERŞEY İRADE....
  • Şubat 14 2013

   çiğdem

   çiğdem

   25 yıldır günde 1,5 paket içtiğim zehiri 15 gündür içmiyorum içmemek içinde birşey kullanmadım "BEN SİGARAYA DEĞİL SİGARA BANA ESİR OLSUN" dedim ve bıraktım.. hayatın, renklerin, oksijenin hatta insanların farkına varma durumu bu olsa gerek heralde arkadaşlar.. bırak denilse bırakılamayacağını bizzat ben biliyorum ama kendinizi seviyo iseniz yaşamak istiyo iseniz lütfen deneyin hayatım inanılmaz değişti anlatılmaz yaşanır ..... bence biran evvel hatta şimdi SİGARAYI BIRAKIN ve birdaha içmeyin..
  • Şubat 08 2013

   Metin

   Metin

   Sigarayi birakmak istiyorum Amman Kilo almaktan korkuyorum Taten 8 Kilo fazlaligim var ne yapacagimi bilemiyorum Kilo almayacagimi bilsem hic Durmam
  • Ocak 19 2013

   ahmet deli

   ahmet deli

   1 Haftadır sigarayı bırakacagım diyordum kendıme dün bir anda içmeyecegim dedim ve elimdeki sigarayı kırdım sigara aklıma çok geliyor ama geldiği gibi kovuyorum aklımdan tam 28 saat olmus bırakalı daha önce bi kaç defa daha denedim ama ilk defa bu kadar karalıyım tam 6 senedir içiyorum ve ben 19 yasındayım evet çok erken basladım sıgaraya ama bırakacagım artık kendime birde kumbara aldım sigraya verecegim parayı oraya atacagım gunde 7lira BIRAKACAĞIM baska çaresi yok Allah hepimize kolaylık versin
  • Ocak 08 2013

   bünyamin

   bünyamin

   bugün 10. gün sigarayı bırakalı gayet iyiyim ve mutluyum çevremdekiler bile ten rengimin açıldığını söylüyorlar buda beni mutlu ediyor darısı içenlerin başına
  • Ocak 06 2013

   Kübra

   Kübra

   Sigarayı bırakalı bir hafta oldu, bu gün 8. güne geçeceğim, Emin olun 22 yıllık arkadaşımı bıraktım ama mutluyum, kendime güvenim tam, BIRAKACIĞIM.
  • Ocak 04 2013

   Misafir-6210

   Misafir-6210

   arkadaşlar sigarayı bırakmak hayata tekrar dönmektir , sigara içmeyi bağımlılık olarak görmeyin , yanlış birini sevmek olarak görün , sigarayı bırakmadan önce sigarayı ölümüne seviyordum , çok hoşuma gidiyordu sigara içmek .. taaki ailem sigara içmeme tam karşı çıkana kadar , iyiki ailemi dinledim iyiki bıraktım , çok zor değil , sadece kızlar gibi naz yapıp sızlanarak bırakamamm demeyin , beyinden karar verin ve bırakıyorum lan deyin , tamamdır arkadaşlar
  • Aralık 27 2012

   12.12.12

   12.12.12

   Sigarayı 12.12.12 de bırakmaya karar verdim ve 18 gündür içmiyorum. Çok denedim, inşallah bu son bırakmam olur.
  • Geri 12 3 İleri
İşte Sigarayı Bırakmanın Yolları

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

İşte Sigarayı Bırakmanın Yolları