Yemek Tarifleri
E-posta Şifre giris Facebook ile Gir

Sigarayı bırakma için en kolay yol, sakız çiğnemek

Sigarayı bırakma için en kolay yol, sakız çiğnemek Doç. Dr. Mehmet Polatlı "Sakız çiğneyerek ya da elinize bir bardak su alarak sigara alışkanlığınızdan vazgeçebilirsiniz" dedi


Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Polatlı Aydın'da yaşayan yetişkinlerde yetişkinlerde 'tütün bağımlılığı', 'astım ve solunum semptomları sıklığının' araştırılması amacıyla kesitsel ve ankete dayalı olarak bir araştırma yaptıklarını söyledi.

Yapılan araştırmaya, 170'i erkek ve 252'si kadın olmak üzere toplam 422 kişinin katıldığını belirten Polatlı, kişilerin belirlenmesinde Aydın merkezdeki 18 sağlık ocağının kayıtlarının kullanıldığını belirtti.

HIZLI YÜRÜYEMİYOR
Polatlı, araştırmaya katılanların yüzde 31,5'inin 15 yaşından önce, 81,5'inin ise 20 yaşından önce sigaraya başladığını, yüzde 33,17'sinin de aktif içici olduğunu belirterek, sigara içenlerin yüzde 48.3'ünün düz yolda hızlı yürürken ya da hafif bir yokuş çıkarken nefesinin daraldığını, yüzde 57'sinin düz yolda yürürken nefes almak için durmak zorunda kaldığının tespit edildiğini ifade etti.
Aydın'daki astım veya KOAH hastalarının semptom oranlarının beklenenden düşük çıktığını vurgulayan Dr. Polat," Araştırmamızda, ilk basamak sağlık kurumlarında solunum fonksiyon testlerinin daha yaygın kullanılmasının ve tütünle mücadelenin daha etkin sürdürülmesinin gerektiği tespit edilmiştir."

PURO ALDATICI
Türkiye'de her yıl yaklaşık 100 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan öldüğüne dikkat çeken Polatlı, "Sigara alışkanlığı önlenebilir bir hastalık. En çok zorlayacağı süre 2-3 haftadır. Sigara bırakmada el ve ağız alışkanlığı zorluyorsa sakız çiğneyerek ya da elinize bir bardak su alarak, sigara alışkanlığınızdan vazgeçebilirsiniz" dedi. Sigarayı bıraktıktan sonra bol su ve meyve suyu içilmesini de öneren Polatlı, bazı kişilerin sigarayı bıraktıktan sonra nargile ve puroya özen duymaya başladığını, sanılanın aksine nargile ve puro dumanının da akciğer kanseri, kalp damar tıkanmasına yol açabileceğini bildirdi.

  • Bu haber için yorumlar (0 adet)

    • Geri İleri
Sigarayı bırakma için en kolay yol, sakız çiğnemek

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Sigarayı bırakma için en kolay yol, sakız çiğnemek