Yemek Tarifleri
E-posta Şifre giris Facebook ile Gir

Çilek Vitamin Deposu

Çilek Vitamin Deposu Çileklerin son derece lezzetli olduklarını biliriz ama aynı zamanda besleyicidir. Günlük diyetinize ekleyerek, mis kokokulu çileğin keyfini çıkarın..

Uzmanlar, en az beş defa taze meyve veya sebze yenilmesini öneriyor ama ne yazık ki insanların çoğu bunların yanına bile
yaklaşmıyor! Çileği beslenme listenize eklediğinizde, vücudunuza olan yararlarının yanı sıra bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.

Çilekler neden besleyicidir?
Çilekler, C vitamini içeren besin zincirinde ilk sıralarda yer alır. Antioksidan ve bitkiözleri yüksektir. Kırmızılığı koyulaşan
çileklerin antioksidan özelliğinin daha fazla olduğunu sanılıyor. Hücrelere zarar veren, kanser türlerine neden olan serbest radikallere karşı koruyucudur. C vitamininin yanı sıra, mükemmel bir folik asit, manganez, potasyum, roflavin, B5 ile B6 vitamini, magnezyum, omega-3 yağ asiti, bakır ve K vitamini kaynağıdır.

Çilek her yerde kullanılabilir!
Çilekleri birçok şekilde tüketebilirsiniz. Tek kusurları çabuk bozulmaları.. Bir iki gün içinde tüketilmelidir. Çilek zamanında bu naddiren sorun olur. Fakar yılın diğer zamanlarında derin dondurucunuza çilek koyabilirsiniz. Diğer meyvelerin tersine çilekler toplandıktan sonra daha fazla kızarmaya, olgunlaşmaya devam etmez. Bu nedenle koyu kırmızı, bol çekirdekli, tarlada yetiştirilmiş çilekleri tercih edin. Çoğu kişi orta boy çilekleri daha büyüklerinden daha lezzetli bulur. Önceden paketlenen çilekleri alırken, çok sıkı bir şekilde ezilecek şekilde paketlenmediğine dikkat edin. Diğer tüm meyveler gibi çileği de yemeden veya saklamadan önce yıkayın. Çileklerinizi yuvarlak bir kaseye koyun, streç film ile üstünü kapatın ve buzolabınızda sadece bir kaç gün için saklayın.


 • Bu haber için yorumlar (2 adet)

  • Eylül 23 2012

   mecide

   mecide

   güzel
  • Aralık 08 2011

   suna

   suna

   emege saygı
  • Geri 1 İleri
Çilek Vitamin Deposu

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Çilek Vitamin Deposu