Yemek Tarifleri
E-posta Şifre giris Facebook ile Gir

Kansızlık adet düzensizliğine neden olabilir

Kansızlık adet düzensizliğine neden olabilir Kadının yaşam süresinin kısalmasına, kalp damar hastalıklarında artışa, adet düzensizliğine neden olan kansızlığa karşı önlem almak şart.

Kadınların yarısından fazlası kansızlık (anemi) problemi yaşıyor. Kansızlık kadınlarda adet düzensizliğine, gebe kalmada riske, kalp damar hastalıklarında artışa, kadının yaşam süresinin kısalmasına, iş ve yaşam performansında azalmaya neden olabiliyor.

Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, kansızlık çeken kadınların dokularının yeterince beslenemediğini ve erken yaşlanma riski taşıdıklarını ifade ederek, ''Kansızlık çabuk yorulma, tırnaklarda beyazlık, sağlıklı insanlarda alt göz kapağı aşağıya çekildiğindeki kırmızı görüntünün beyaza yakın olması, cilt renginin kara sarı durması, nefes almada sıkıntı çekilmesi ile belirti verir'' diye konuştu.

Şatıroğlu, 3-4 günden fazla devam eden şiddetli adet kanaması ve bu dönemlerde günlük 5'ten fazla ped kullanılması durumunda, en kısa zamanda kadın doğum uzmanına giderek muayene olmaları gerektiğini belirterek, ''Bu kadının sağlığını tehdit eden bir durum. Bu durumda kadın, yediği içtiği her şeyi gereksiz yere dışarı atıyor demektir'' dedi.

BESİNLERDEKİ DEMİR ATILMASIN
Doğru beslenme ile kan yapımını artırmak da mümkün. Ispanak yemeği yapılırken acı suyu çıksın diye haşlandıktan sonra sıkılıp, suyu atılmamalı. Böyle yapıldığında sebzenin suyunda kalan tüm demir kullanılamadan atılmış oluyor. Demirden zengin makarna da az suda haşlanmalı, soğuk sudan geçirilmeden haşlandığı su ile tüketilmeli.

SABAHLARI KEÇİ BOYNUZU VE ÜZÜM
Keçiboynuzu, üzüm ya da dut pekmezinden, sabahları uyanır uyanmaz bir kahve fincanı dolusu içilmeli. Pekmezin içine, demirin emilimini artırmak için limon sıkılabilir ya da damak tadına göre biraz tahin konulabilir. Ancak, kansızlık problemi olan kişi aynı zamanda kalsiyum takviyesi alıyorsa ikisi aynı zamanda tüketilmemeli. Pekmezin içilmesinden 30-45 dakika sonra süt içilmeli.''
  • Bu haber için yorumlar (0 adet)

    • Geri İleri
Kansızlık adet düzensizliğine neden olabilir

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Kansızlık adet düzensizliğine neden olabilir