Yemek Tarifleri
E-posta Şifre giris Facebook ile Gir

Kepek: en kolay, en ucuz, en iyi kabızlık ilacı

Kepek: en kolay, en ucuz, en iyi kabızlık ilacı Eğer kabızlığın nedeni yanlış beslenme ise, her gün azıcık kepek yemekle sorunu çözmek mümkün. Kepek kabızlığı önlemede en kolay, en ucuz yöntem. Eğer sorununuz hafifse her gün 1-2 kaşık kepek yemeniz yeterli. Yemeklerinize , çorbalarınıza , pilavlarınıza karıştırabilirsiniz.

Kronik kabızlık çekenlere günde yarım su bardağı kepek yemelerini öneriyoruz. Ancak bağırsaklarınıza, bu yeni beslenme biçimine alıştırması için zaman tanımalısınız. Kepek miktarını yavaş yavaş arttırın. Önce 2 kaşıkla başlayıp ertesi gün 4 kaşığa, sonra yarım çay bardağa çıkarın.

Sabahları bir kase yoğurtla karıştırıp yiyebilirsiniz. Başta tadı hoşunuza gitmeyebilir. Ama kısa sürede alışacaksınız.zenginleştirmek için içine kuru veya taze meyva parçaları doğrayabilir, ayçiçek çekirdekleri, keten tohumu, üzüm taneleri, ceviz, fındık veya badem serpebilirsiniz. Bu ayrıca sabahları aşırı tatlı, kilo aldırıcı yiyeceklere yönelmenizi de engelleyecek. Tatlı krizlerinizi azaltacak. Kepeğe başladıktan 15 gün kadar sonra bu değişiklikleri fark edeceksiniz. Örneğin , sabahları reçel,bal yeme alışkanlığınız varsa artık canınız istemeyecek. Kilo vermek içinde iyi bir yöntem!

Dikkat! Kepeğin iyi geldiğini görünce miktarı aşırı arttırmayı denemeyin

Aşırı tüketilirse bağırsak içinde topak yapıp tıkanıklıklara yol açabilir. Deneyerek sizin için gerekli miktarı bulun. Günde yarım-bir su bardağını geçmeyin. Yüksek lifli besinler çok hızlı tüketildiğinde şişkinlik ve gaz yapabilir.

Su – Su – Su

Liften zengin beslenmenin yanı sıra çok önemli olan bir nokta da su içmek. Sadece liften zengin yiyecekleri yiyip yeterli su içmezseniz olmaz. Kalın bağırsağın her gün en az 1,5 lt suya ihtiyacı var. Lif suyu emerek şişiyor,dışkıya hacim katıp dışarı sürüklüyor. ‘Çok meyve sebze yiyorum, ama yinede kabızım’diyebilirsiniz büyük bir olasılıkla yeterli su içmiyorsunuzdur.

Çoğu kişi çay ve kahveyi suya sayar. Çay ve kahvenin idrar söktürücü özelliği var. Yani vücuttan su kaybına neden olur, kabızlığa yol açarlar. Bitkisel çayları su yerine sayabilirsiniz. Mevsime göre değişmekle birlikte bir kişinin günde 1,5-2 lt (8 bardak) su içmesi gerek. Kronik kabızların ise bunun neredeyse iki katı kadar su içmeleri gerekiyor.
Kaynak:Kadınsağlığı

 • Bu haber için yorumlar (1 adet)

  • Mart 17 2012

   nurben

   nurben

   kepek ne kepegi, nereden alabilirim ????
  • Geri 1 İleri
Kepek: en kolay, en ucuz, en iyi kabızlık ilacı

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Kepek: en kolay, en ucuz, en iyi kabızlık ilacı