Yemek Tarifleri
E-posta Şifre giris Facebook ile Gir

Çocuğunuz sebze yemiyorsa suyunu içirin

Çocuğunuz sebze yemiyorsa suyunu içirin Taze sebzelerin yeni çıkarılmış özsuları vitamin ve maden bakımından çok zengin olduğundan sağlık açısından çok faydalı. Çiğ sebzedeki vitamin ve mineraller, suya dönüştürüldüğünde kana daha kolay karışıyor. O nedenle beslenme uzmanları artık taze sebzelerin liflerini sindirmekte güçlük çeken zayıf mideli veya eksik dişli kimselere sebze suyu tavsiye ediyorlar.

Sebze suları çocukların da kolaylıkla tüketebileceği bir besin maddesi. Sevmediği sebzenin yemeğini yemeyen çocuğunuz, değişik renklerdeki sebze sularını büyük bir iştahla içecektir.

Diyet yapanlar da yemeklerden önce bir bardak sebze suyu içtikleri takdirde hem iştahlarını kesmiş, hem de beslenme eksikliğini gidermiş olurlar. Sebze suları çiğneme yeteneğini kaybeden yaşlılar için de ideal bir içecektir.

Son yıllarda hemen hemen her eve giren elektrikli sıkıcılar, sebze sularını sağlamanızda yardımcı olacaktır. Sebzenin taze ve koyu renkli olması ve sıkılır sıkılmaz içilmesi de besin değeri bakımından çok önemli.

Sebzeler arasında en lezzetli özsuyu havuç vermektedir. Ondan sonra kereviz gelir. Ispanak, maydanoz ve tere bunlar o kadar lezzetli değildir ama havuç veya neranciye suyuyla karıştırıldığında lezzeti artar. Şimdi sağlıklı beslenmek için hangi sebzelerin suyunu içmeli ona bakalım:

HAVUÇ SUYU: Havuçların kabukları bıçağın keskin kısmıyla kazınır. Suyla yıkandıktan sonra uzunlamasına ikiye bölünür ve elektrikli sıkıcıda sıkılır. Ya hemen içilmeli, ya da buzdolabında muhafaza edilmelidir. Birkaç damla portakal veya limon suyu eklenirse havuç suyunun sarı rengi 10 saat kadar korunabilir.
KEREVİZ SUYU: Yıkandıktan sonra sap ve gödvesinin özsuyu çıkartılır. Acı bir tad verdiğinden yaprakları salata ve çorbalarda kullanılmak üzere ayrılır. soğutulmuş kereviz syu iştah açıcı harika bir içecektir. Birkaç damla limon suyuyla daha da lezzetli olur.
PANCAR SUYU: Taze pancarlar kabukları soyulup doğranarak sıkıcıya atılır ve suyu çıkarılır. Ananas suyuyla karıştırılıp içilir.
SALATALIK SUYU: Soyulmamış ama iyice yıkanmış salatalıklar uzunlamasına dilimlenir. Sıkıcıdan çıkan açık yeşil özsu başka sebze veya meyva sularıyla karıştırılırsa içimi daha güzel olur.
KARIŞIK KOKTEYL: Eşit miktarda kereviz, havuç ve maydanoz doğranarak makineye atılır. İlk bardak hemen içilip kalanı buzdolabına konur. Limon, portakal, mandalinden birkaç damla eklenerek kararması önlenmiş olur.
A VİTAMİNİ KOKTEYLİ: Eşit miktarda kereviz, maydanoz ve şalgamın suyu sıkılır. Lezzetini artırmak için birkaç havuç ve limon suyu eklenir.
C VİTAMİNİ KOKTEYLİ: Eşit miktarda taze yeşil biber ve kerevizin özsuyuna bardak başına bir çay kaşığı limon suyu eklenerek servis yapılır.

Kaynak:Yeni Asır
  • Bu haber için yorumlar (0 adet)

    • Geri İleri
Çocuğunuz sebze yemiyorsa suyunu içirin

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Çocuğunuz sebze yemiyorsa suyunu içirin