Yemek Tarifleri
E-posta Şifre giris Facebook ile Gir

0-4 Aylık Bebeğin Beslenmesi

0-4 Aylık Bebeğin Beslenmesi İlk 4 ayda sadece anne sütü ile beslenen bebekler ishal ve zatürre gibi bulaşıcı hastalıklara daha az yakalanırlar ve alerjik sorunları daha az olur,daha sağlıklı büyürler.İlk 4 ayda bebeğinizi tek başına anne sütü ile besleyiniz.Bu dönemde anne sütü ile verilen ek besinler bebeğin anne sütünden yeterince yararlanmasını engeller.Bu aylarda hastalık durumu ve aşırı sıcak havalar dışında bebeğinizin ayrıca su gereksinimi yoktur.Eğer vermeniz gerekirse kaynatılmış ve şekersiz su veriniz.İlk günlerde gelen sarımsı renkteki yüksek kaliteli süt (kolostrum) çok besleyicidir.Bebeğinizi sık sık emzirerek bu sütten yararlanmasını sağlayınız.Anne sütünün artmasını sağlamak için göğüslerinizin boşalması gerekmektedir.Bu nedenle bebeğinizi sık sık besleyiniz.Bebeğinizin emmediği durumlarda göğsünüzü pompa ile (tırle=eczaneden alabilirsiniz) mutlaka boşaltınız.Hafifçe içe çökük meme başları bebek emdikçe düzelecektir.Tüm annelerin sütü yararlıdır,sütünüz size sulu gelebilir bu anne sütünün genel özelliğidir.Bu konuda endişe etmeyiniz. Bebeğiniz her beslenmeden sonra az miktarlarda günde 8-10 kez kaka yapabilir.Bu durum normaldir endişelenmeyiniz.Gaita ilk 6 gün parlak,siyahımsı,yumuşak kıvamlı olabilir.daha sonra sarımsı pütürlü bir görünüm alır.

İlk 3-4 ay bebeğin beslenmesi onun isteğine göre ayarlanır.Emzirme sıklığını bebek belirler.Her beslenmede 2 memede emzirilmeli bir memede bebeğin kalma süresi başlangıçta 5 dakika sonra 10 dakika olmalıdır.Anne sütünün yetmediği inancıyla doktora danışmadan yeni bir gıdaya başlanmamalıdır.Düzenli tartı alan günde 6 defa beslenebilen bezini günde 4-6 kez ıslatan ve 1-2 kez kaka yapan bebek yeterli anne sütü alıyor demektir.Anne sütünün yeterliliği en iyi bebeğin gereken tartıyı almasıyla anlaşılır. Bu nedenle bebeğinizi düzenli aralıklarla sağlık kontrolüne getiriniz.Çalışan anneler sütlerini sağdıktan sonra oda ısısında 4 saat,buzdolabında raflarda 24 saat,derin dondurucuda 6 ay saklayabilirler. Yorgunluk,stres,kahve,alkol,sigara emziren annelerin kaçınması gereken durumlardır. Bazı ilaçların anne sütüne geçerek çocuğa zararlı olabileceği bilinmeli ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır.

EMZİRME SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1-Emzirmeye başlanmadan eller sabun ve su ile yıkanmalıdır.

2-Emzirmeden önce meme başlarının çevresi kaynatılmış ılık suya batırılmış temiz bir tülbent ile silinmelidir.

3-Anne sırtını dayayabileceği rahat bir koltukta oturmalı,bebeği iyice kavramalı,meme çevresindeki halkada bebeğin ağzına verilmelidir.

4-Bebek meme emerken anne serbest kalan eliyle memeyi alttan tutarak hafifçe sıkmalıdır.Yalnız meme başı sıkılmamalı meme hafifçe sıvanmalıdır.

5-Memeye hafifçe üstten bastırılarak bebeğin burnunun meme içine gömülmesi engellenmelidir.

6-Emzirme sonunda anne göğsünü hafifçe sıkarak kalan sütü boşaltır,göğüs kaynamış ılımış suyla tekrar silinir ve kapatılır.

7-Her emzirme sonunda mutlaka bebeğin gazı çıkartılmalıdır.
  • Bu haber için yorumlar (0 adet)

    • Geri İleri
0-4 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

0-4 Aylık Bebeğin Beslenmesi